Texas Instruments MSP430F67651AIPEUR
MSP430F67651AIPEUR picture photo
Mfg. Part Number
MSP430F67651AIPEUR
Brief Description
IC MCU 16BIT FLASH
Datasheet Download
MSP430F67651AIPEUR.pdf
Availability of MSP430F67651AIPEUR
QUANTITY
MSP430F67651AIPEUR Order Process
Ship out your order
Specifications of MSP430F67651AIPEUR
Internal Part NumberEIS-MSP430F67651AIPEUR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageMSP430F67651AIPEUR Specifications
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMSP430F6xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorCPUXV2
Core Size16-Bit
Speed25MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT, 6x24b Sigma Delta Converter
Number of I/O90
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case128-LQFP
Supplier Device Package128-LQFP (20x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSP430F67651AIPEUR
Related LinksMSP430F67, MSP430F67651AIPEUR Datasheet, Texas Instruments Distributor
MSP430F67651AIPEUR Details Description
Related parts for MSP430F67651AIPEUR
IC REG LDO 1.8V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
PRESSURE20PC24PC 15 PSI datasheet.pdf
IGBT 650V 80A 283W TO247 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
SR BTS 15MM 5 ASY VERT 85AMP datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf