Texas Instruments MSP430FG4616IZQWT
MSP430FG4616IZQWT picture photo
Mfg. Part Number
MSP430FG4616IZQWT
Brief Description
IC MCU 16BIT 92KB FLASH 113BGA
Datasheet Download
MSP430FG4616IZQWT.pdf
Availability of MSP430FG4616IZQWT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MSP430FG4616IZQWT Order Process
Ship out your order
Specifications of MSP430FG4616IZQWT
Internal Part NumberEIS-MSP430FG4616IZQWT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMSP430x4xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorCPUX
Core Size16-Bit
Speed8MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O80
Program Memory Size92KB (92K x 8 + 256B)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x12b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case113-VFBGA
Supplier Device Package113-BGA Microstar Junior (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSP430FG4616IZQWT
Related LinksMSP430FG, MSP430FG4616IZQWT Datasheet, Texas Instruments Distributor
MSP430FG4616IZQWT Details Description
Related parts for MSP430FG4616IZQWT
CAP TANT 47UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 4X16 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
SEALING BOOT FOR SWITCH datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 15POS 30AU datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 430 OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 324 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
MICRO TUFLOK FASTENER datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 5A 277VAC 80VDC datasheet.pdf