Texas Instruments MSP430G2112IPW14
MSP430G2112IPW14 picture photo
Mfg. Part Number
MSP430G2112IPW14
Brief Description
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 14TSSOP
Datasheet Download
MSP430G2112IPW14.pdf
Availability of MSP430G2112IPW14
QUANTITY
MSP430G2112IPW14 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSP430G2112IPW14
Internal Part NumberEIS-MSP430G2112IPW14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThe Ultra-Low Power MSP430
MSP430 Overview
MSP430 Design Tools
MSP430 Peripherals
MSP430 Value Line
Portable Medical Solutions with MSP430
MSP430 for Utility Metering Solutions
MSP430: How to JTAG
MSP430, How To Use the Clock System
Grace Software Graphical User Interface
MCU Overview
Driver Library
MSP430Ware Overview
SYS/BIOS: MSP430 Support
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to SYS/BIOS Threading
Intro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Communication Solutions for Industrial Automation
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageMSP430G2112IPW14 Specifications
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMSP430G2xx
PackagingTube
Core ProcessorMSP430
Core Size16-Bit
Speed16MHz
ConnectivityI²C, SPI, USI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O10
Program Memory Size1KB (1K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSP430G2112IPW14
Related LinksMSP430G2, MSP430G2112IPW14 Datasheet, Texas Instruments Distributor
MSP430G2112IPW14 Details Description
Related parts for MSP430G2112IPW14
RES SMD 200K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE GLASS 600MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER VCO 24LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE COAXIAL 24AWG datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf