Texas Instruments MSP430G2211IRSA16R
MSP430G2211IRSA16R picture photo
Mfg. Part Number
MSP430G2211IRSA16R
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 16QFN
Datasheet Download
MSP430G2211IRSA16R.pdf
Availability of MSP430G2211IRSA16R
QUANTITY
MSP430G2211IRSA16R Order Process
Ship out your order
Specifications of MSP430G2211IRSA16R
Internal Part NumberEIS-MSP430G2211IRSA16R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThe Ultra-Low Power MSP430
MSP430 Overview
MSP430 Design Tools
MSP430 Peripherals
MSP430 Value Line
LaunchPad Overview
Portable Medical Solutions with MSP430
MSP430 for Utility Metering Solutions
MSP430: How to JTAG
MSP430, How To Use the Clock System
Grace Software Graphical User Interface
MCU Overview
Driver Library
MSP430Ware Overview
SYS/BIOS: MSP430 Support
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to SYS/BIOS Threading
Intro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Communication Solutions for Industrial Automation
Video FileTexas Instruments MSP430 Launchpad – Another Geek Moment Video
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductMSP430
Manufacturer Product PageMSP430G2211IRSA16R Specifications
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMSP430G2xx
PackagingCut Tape (CT)
Core ProcessorMSP430
Core Size16-Bit
Speed16MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O10
Program Memory Size2KB (2K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSP430G2211IRSA16R
Related LinksMSP430G22, MSP430G2211IRSA16R Datasheet, Texas Instruments Distributor
MSP430G2211IRSA16R Details Description
Related parts for MSP430G2211IRSA16R
TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.1MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 30pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 1A 150 MOHM SMD datasheet.pdf