| Internal Part Number | EIS-MSP430G2221IRSA16R | |
| Manufacturer Product Page | MSP430G2221IRSA16R Specifications | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Series | MSP430G2xx | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | MSP430 | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 16MHz | |
| Connectivity | I²C, SPI | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 10 | |
| Program Memory Size | 2KB (2K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 128 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |