Texas Instruments MSP430G2553IN20
MSP430G2553IN20 picture photo
Mfg. Part Number
MSP430G2553IN20
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20DIP
Datasheet Download
MSP430G2553IN20.pdf
Availability of MSP430G2553IN20
QUANTITY
MSP430G2553IN20 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSP430G2553IN20
Internal Part NumberEIS-MSP430G2553IN20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThe Ultra-Low Power MSP430
MSP430 Overview
MSP430 Design Tools
MSP430 Peripherals
MSP430 Value Line
Portable Medical Solutions with MSP430
MSP430 for Utility Metering Solutions
MSP430: How to JTAG
MSP430, How To Use the Clock System
Grace Software Graphical User Interface
MCU Overview
Driver Library
MSP430Ware Overview
SYS/BIOS: MSP430 Support
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to SYS/BIOS Threading
Intro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Communication Solutions for Industrial Automation
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageMSP430G2553IN20 Specifications
Standard Package20
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMSP430G2xx
PackagingTube
Core ProcessorMSP430
Core Size16-Bit
Speed16MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package20-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSP430G2553IN20
Related LinksMSP430G, MSP430G2553IN20 Datasheet, Texas Instruments Distributor
MSP430G2553IN20 Details Description
Related parts for MSP430G2553IN20
GDT 150V 2.5KA DIN RAIL datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC PWM BST FLYBACK ISO CM 14SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 250 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 560MA 375 MOHM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 15W datasheet.pdf