Riedon MSR1-0R015F
MSR1-0R015F picture photo
Mfg. Part Number
MSR1-0R015F
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.015 OHM 1W 1% RADIAL
Datasheet Download
MSR1-0R015F.pdf
Availability of MSR1-0R015F
QUANTITY
MSR1-0R015F Order Process
Ship out your order
Specifications of MSR1-0R015F
Internal Part NumberEIS-MSR1-0R015F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.449" L x 0.067" W (11.40mm x 1.70mm)
Height0.299" (7.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSR1-0R015F
Related LinksMSR1-, MSR1-0R015F Datasheet, Riedon Distributor
MSR1-0R015F Details Description
Related parts for MSR1-0R015F
STATIC BAG SIZE 11.25X17.5" 25PK datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE B VERT datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 21POS R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf