Riedon MSR3-0R01F
MSR3-0R01F picture photo
Mfg. Part Number
MSR3-0R01F
Brief Description
RES 0.01 OHM 3W 1% RADIAL
Datasheet Download
MSR3-0R01F.pdf
Availability of MSR3-0R01F
QUANTITY
MSR3-0R01F Order Process
Ship out your order
Specifications of MSR3-0R01F
Internal Part NumberEIS-MSR3-0R01F
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.598" L x 0.067" W (15.20mm x 1.70mm)
Height1.000" (25.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSR3-0R01F
Related LinksMSR3-, MSR3-0R01F Datasheet, Riedon Distributor
MSR3-0R01F Details Description
Related parts for MSR3-0R01F
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEAT SINK 23MM X 23MM X 9.5MM datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 700A 1100VAC datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL IND RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 25A 83W datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5700K 80CRI 4SMD datasheet.pdf
IC GYROSCOPE 2-AXIS 16LGA datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
6,8UF 450V 12,5X30MM 105C 10000H datasheet.pdf