Riedon MSR3-0R07F
MSR3-0R07F picture photo
Mfg. Part Number
MSR3-0R07F
Brief Description
RES 0.07 OHM 3W 1% RADIAL
Datasheet Download
MSR3-0R07F.pdf
Availability of MSR3-0R07F
QUANTITY
MSR3-0R07F Order Process
Ship out your order
Specifications of MSR3-0R07F
Internal Part NumberEIS-MSR3-0R07F
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.07
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.598" L x 0.067" W (15.20mm x 1.70mm)
Height1.000" (25.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSR3-0R07F
Related LinksMSR3-, MSR3-0R07F Datasheet, Riedon Distributor
MSR3-0R07F Details Description
Related parts for MSR3-0R07F
CONN EDGECARD 20POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 80A TO263-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 15A/30A WPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf