Riedon MSR5-0R02F
MSR5-0R02F picture photo
Mfg. Part Number
MSR5-0R02F
Brief Description
RES 0.02 OHM 5W 1% RADIAL
Datasheet Download
MSR5-0R02F.pdf
Availability of MSR5-0R02F
QUANTITY
MSR5-0R02F Order Process
Ship out your order
Specifications of MSR5-0R02F
Internal Part NumberEIS-MSR5-0R02F
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.799" L x 0.067" W (20.30mm x 1.70mm)
Height1.000" (25.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSR5-0R02F
Related LinksMSR5-, MSR5-0R02F Datasheet, Riedon Distributor
MSR5-0R02F Details Description
Related parts for MSR5-0R02F
IC REGISTERED TRANSCVR 56SSOP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 250V U2J 0805 datasheet.pdf
SW ROTARY 3DECK SMALL KNOB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A MINI2 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 44POS datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 910NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf