GeneSiC Semiconductor MSRT200100(A)
MSRT200100(A) picture photo
Mfg. Part Number
MSRT200100(A)
Brief Description
DIODE MODULE 1KV 200A 3TOWER
Datasheet Download
MSRT200100(A).pdf
Availability of MSRT200100(A)
QUANTITY
MSRT200100(A) Order Process
Ship out your order
Specifications of MSRT200100(A)
Internal Part NumberEIS-MSRT200100(A)
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 600V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseThree Tower
Supplier Device PackageThree Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSRT200100(A)
Related LinksMSRT20, MSRT200100(A) Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MSRT200100(A) Details Description
Related parts for MSRT200100(A)
FFC PIN ROUND WIRE PLATED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DSUB 3W3 M SOD CLIN CAD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 576K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 55.6 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
GDT 150V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf