GeneSiC Semiconductor MSRTA300160(A)D
MSRTA300160(A)D picture photo
Mfg. Part Number
MSRTA300160(A)D
Brief Description
DIODE MODULE 1.6KV 300A 3TOWER
Datasheet Download
MSRTA300160(A)D.pdf
Availability of MSRTA300160(A)D
QUANTITY
MSRTA300160(A)D Order Process
Ship out your order
Specifications of MSRTA300160(A)D
Internal Part NumberEIS-MSRTA300160(A)D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)300A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 300A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 200V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseThree Tower
Supplier Device PackageThree Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSRTA300160(A)D
Related LinksMSRTA30, MSRTA300160(A)D Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MSRTA300160(A)D Details Description
Related parts for MSRTA300160(A)D
POT 50K OHM 1/3W CARBON LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
JUMPER ZQV 4N/4 BLACK datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC CPLD 600MC 4.4NS 132BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 1.03A 93 MOHM SMD datasheet.pdf