GeneSiC Semiconductor MSRTA40060(A)
MSRTA40060(A) picture photo
Mfg. Part Number
MSRTA40060(A)
Brief Description
DIODE MODULE 600V 400A 3TOWER
Datasheet Download
MSRTA40060(A).pdf
Availability of MSRTA40060(A)
QUANTITY
MSRTA40060(A) Order Process
Ship out your order
Specifications of MSRTA40060(A)
Internal Part NumberEIS-MSRTA40060(A)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)400A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 400A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 600V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSRTA40060(A)
Related LinksMSRTA4, MSRTA40060(A) Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MSRTA40060(A) Details Description
Related parts for MSRTA40060(A)
IC OPAMP GP 70MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
SENS RELY-OUT TIMR 70CM DIFF REF datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SHELF FIXED 14.5X17.5X3.5" BLACK datasheet.pdf
IC HOST CTLR USB2.0 3-PORTS QFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 25X6MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
DIP CABLE 18POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HERMETICALLY SEALED FILTER datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 10A IN LINE datasheet.pdf