| Internal Part Number | EIS-MST4H40C | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 15 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Display Modules - LED Character and Numeric | |
| Series | - | |
| Number of Characters | 3 | |
| Size / Dimension | 0.622" H x 1.189" W x 0.276" D (15.80mm x 30.20mm x 7.00mm) | |
| Digit/Alpha Size | 0.40" (10.16mm) | |
| Display Type | 7-Segment | |
| Common Pin | Common Cathode | |
| Color | Red | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.05V | |
| Current - Test | 20mA | |
| Millicandela Rating | 5.5mcd | |
| Wavelength - Peak | 632nm | |
| Power Dissipation (Max) | 60mW | |