TE Connectivity Raychem Cable Protection MT1000-1/16-0-SP
MT1000-1/16-0-SP picture photo
Mfg. Part Number
MT1000-1/16-0-SP
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEAT SHRINK TUBING
Datasheet Download
MT1000-1/16-0-SP.pdf
Availability of MT1000-1/16-0-SP
QUANTITY
MT1000-1/16-0-SP Order Process
Ship out your order
Specifications of MT1000-1/16-0-SP
Internal Part NumberEIS-MT1000-1/16-0-SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesMT1000
TypeTubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio2 to 1
Length2500' (762m)
Inner Diameter - Supplied0.063" (1.6mm)
Inner Diameter - Recovered0.031" (0.8mm)
Recovered Wall Thickness0.010" (0.25mm)
MaterialFluoropolymer
FeaturesFlame Retardant, Fluid Resistant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Shrink Temperature155°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT1000-1/16-0-SP
MT1000-1/16-0-SP Details Description
Related parts for MT1000-1/16-0-SP
RES SMD 1.8 OHM 5% 2W J BEND datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 280MA 2.62 OHM datasheet.pdf
IC IF SUBSYSTEM GEN-PURP 48LFCSP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON PANEL MT datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
WHEEL KIT PAIR 2.56" DIA D-SLOT datasheet.pdf
RES 115K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf