TE Connectivity Raychem Cable Protection MT1000-1/16-X-STK
MT1000-1/16-X-STK picture photo
Mfg. Part Number
MT1000-1/16-X-STK
Datasheet Download
MT1000-1/16-X-STK.pdf
Availability of MT1000-1/16-X-STK
QUANTITY
MT1000-1/16-X-STK Order Process
Ship out your order
Specifications of MT1000-1/16-X-STK
Internal Part NumberEIS-MT1000-1/16-X-STK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesMT1000
TypeTubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio2 to 1
Length4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied0.063" (1.6mm)
Inner Diameter - Recovered0.031" (0.8mm)
Recovered Wall Thickness0.010" (0.25mm)
MaterialFluoropolymer
FeaturesFlame Retardant, Fluid Resistant
ColorClear
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Shrink Temperature155°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT1000-1/16-X-STK
MT1000-1/16-X-STK Details Description
Related parts for MT1000-1/16-X-STK
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 90NS 48WFBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 250K 1CH 16MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS CABLE SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf