TE Connectivity Raychem Cable Protection MT1000-1/4-X-STK
MT1000-1/4-X-STK picture photo
Mfg. Part Number
MT1000-1/4-X-STK
Datasheet Download
MT1000-1/4-X-STK.pdf
Availability of MT1000-1/4-X-STK
QUANTITY
MT1000-1/4-X-STK Order Process
Ship out your order
Specifications of MT1000-1/4-X-STK
Internal Part NumberEIS-MT1000-1/4-X-STK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesMT1000
TypeTubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio2 to 1
Length4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied0.250" (6.4mm)
Inner Diameter - Recovered0.125" (3.2mm)
Recovered Wall Thickness0.013" (0.33mm)
MaterialFluoropolymer
FeaturesFlame Retardant, Fluid Resistant
ColorClear
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Shrink Temperature155°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT1000-1/4-X-STK
MT1000-1/4-X-STK Details Description
Related parts for MT1000-1/4-X-STK
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8SSOP datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 15A TO220AB datasheet.pdf
CONN DUST COVER 11POS FEED THRU datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 150V 0605 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 58A TO-268 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 511 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf