TE Connectivity Raychem Cable Protection MT1000-1/8-X-STK
MT1000-1/8-X-STK picture photo
Mfg. Part Number
MT1000-1/8-X-STK
Datasheet Download
MT1000-1/8-X-STK.pdf
Availability of MT1000-1/8-X-STK
QUANTITY
MT1000-1/8-X-STK Order Process
Ship out your order
Specifications of MT1000-1/8-X-STK
Internal Part NumberEIS-MT1000-1/8-X-STK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesMT1000
TypeTubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio2 to 1
Length4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied0.125" (3.2mm)
Inner Diameter - Recovered0.062" (1.6mm)
Recovered Wall Thickness0.010" (0.25mm)
MaterialFluoropolymer
FeaturesFlame Retardant, Fluid Resistant
ColorClear
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Shrink Temperature155°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT1000-1/8-X-STK
MT1000-1/8-X-STK Details Description
Related parts for MT1000-1/8-X-STK
IC OPAMP GP 5.5MHZ 8DIP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
PUNCH HOLDER datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.8A SOT223-5 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 58MM datasheet.pdf
26AWG QSFP CABLE ASSY datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 5A 100V TO-277A datasheet.pdf
LED ARRAY 4000LM WARM WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf