Micron Technology MT16JTF51264HZ-1G4M1
MT16JTF51264HZ-1G4M1 picture photo
Mfg. Part Number
MT16JTF51264HZ-1G4M1
Manufacturer
Product Category
Memory - Modules
Brief Description
MODULE DDR3 SDRAM 4GB 204SODIMM
Datasheet Download
MT16JTF51264HZ-1G4M1.pdf
Availability of MT16JTF51264HZ-1G4M1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MT16JTF51264HZ-1G4M1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MT16JTF51264HZ-1G4M1
Internal Part NumberEIS-MT16JTF51264HZ-1G4M1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Mar/2013
Standard Package100
Category Memory Cards, Modules
FamilyMemory - Modules
Series-
Memory TypeDDR3 SDRAM
Memory Size4GB
Speed1333MT/s
Package / Case204-SODIMM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT16JTF51264HZ-1G4M1
Related LinksMT16JTF512, MT16JTF51264HZ-1G4M1 Datasheet, Micron Technology Distributor
MT16JTF51264HZ-1G4M1 Details Description
Related parts for MT16JTF51264HZ-1G4M1
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 6A 16 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 2MM SMT W/LATCH 26POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN SOCKET HM 110POS 5ROW R/A datasheet.pdf
IC SLIC 1CH UNIV 10V 28PLCC datasheet.pdf
PLUG RWE 5.08MM EMATE 22 datasheet.pdf