Micron Technology MT18KSF51272PZ-1G4D1
MT18KSF51272PZ-1G4D1 picture photo
Mfg. Part Number
MT18KSF51272PZ-1G4D1
Brief Description
MODULE DDR3 SDRAM 4GB 240RDIMM
Datasheet Download
MT18KSF51272PZ-1G4D1.pdf
Availability of MT18KSF51272PZ-1G4D1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MT18KSF51272PZ-1G4D1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MT18KSF51272PZ-1G4D1
Internal Part NumberEIS-MT18KSF51272PZ-1G4D1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 16/May/2012
Series-
Memory TypeDDR3 SDRAM
Memory Size4GB
Speed1333MT/s
Package / Case240-RDIMM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT18KSF51272PZ-1G4D1
Related LinksMT18KSF512, MT18KSF51272PZ-1G4D1 Datasheet, Micron Technology Distributor
MT18KSF51272PZ-1G4D1 Details Description
Related parts for MT18KSF51272PZ-1G4D1
CAP CER 56PF 10V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 200V 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
IC BUFFER 220MHZ 4CH 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A MED datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SENSOR DGTL PNP -0.100 TO +1 MPA datasheet.pdf
CAP ALUM 490UF 20% 200V FLATPACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.8A 580 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS CABLE SKT datasheet.pdf