Micron Technology MT28F400B3SG-8 T
MT28F400B3SG-8 T picture photo
Mfg. Part Number
MT28F400B3SG-8 T
Brief Description
IC FLASH 4MBIT 80NS 44SOP
Datasheet Download
MT28F400B3SG-8 T.pdf
Availability of MT28F400B3SG-8 T
QUANTITY
MT28F400B3SG-8 T Order Process
Ship out your order
Specifications of MT28F400B3SG-8 T
Internal Part NumberEIS-MT28F400B3SG-8 T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size4M (512K x 8, 256K x 16)
Speed80ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-SOIC (0.496", 12.60mm Width)
Supplier Device Package44-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT28F400B3SG-8 T
Related LinksMT28F400, MT28F400B3SG-8 T Datasheet, Micron Technology Distributor
MT28F400B3SG-8 T Details Description
Related parts for MT28F400B3SG-8 T
IC HI-SIDE SW CTRL SNGL TSOT23-5 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW VMT3 datasheet.pdf
LCD MOD 20X2 CHAR FSTN WHT BKLT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A MPG06 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES 10K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 3/32-48" CLEAR datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 180MA 630 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 35W D2PAK datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf