Micron Technology MT29C1G12MAADYAMD-5 IT TR
MT29C1G12MAADYAMD-5 IT TR picture photo
Mfg. Part Number
MT29C1G12MAADYAMD-5 IT TR
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH/LPDRAM 1.5GBIT 130VFBGA
Datasheet Download
MT29C1G12MAADYAMD-5 IT TR.pdf
Availability of MT29C1G12MAADYAMD-5 IT TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MT29C1G12MAADYAMD-5 IT TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MT29C1G12MAADYAMD-5 IT TR
Internal Part NumberEIS-MT29C1G12MAADYAMD-5 IT TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 02/Jan/2014
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryMulti-Chip (FLASH/RAM)
Memory TypeFLASH - NAND, Mobile LPDRAM
Memory Size1G (64M x 16)(NAND), 512M (16M x 32)(LPDRAM)
Speed200MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.95 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case130-VFBGA
Supplier Device Package130-VFBGA (8x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT29C1G12MAADYAMD-5 IT TR
Related LinksMT29C1G12MAA, MT29C1G12MAADYAMD-5 IT TR Datasheet, Micron Technology Distributor
MT29C1G12MAADYAMD-5 IT TR Details Description
Related parts for MT29C1G12MAADYAMD-5 IT TR
IDC CABLE - MKR20A/MC20G/MKR20A datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACTIVE HI SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSH 2XSPDT 5A 115V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 15.8KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CORD 4POS FEMALE/MALE 2M 18AWG datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 15MA 900 MOHM SMD datasheet.pdf