Micron Technology MT29C1G12MAAIVAMD-5 IT TR
MT29C1G12MAAIVAMD-5 IT TR picture photo
Mfg. Part Number
MT29C1G12MAAIVAMD-5 IT TR
Brief Description
IC FLASH/LPDRAM 1.5GBIT
Datasheet Download
MT29C1G12MAAIVAMD-5 IT TR.pdf
Availability of MT29C1G12MAAIVAMD-5 IT TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MT29C1G12MAAIVAMD-5 IT TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MT29C1G12MAAIVAMD-5 IT TR
Internal Part NumberEIS-MT29C1G12MAAIVAMD-5 IT TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 11/Feb/2015
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryMulti-Chip (FLASH/RAM)
Memory TypeFLASH - NAND, Mobile LPDRAM
Memory Size1G (128M x 8)(NAND), 512M (16M x 32)(LPDRAM)
Speed200MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.95 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case130-VFBGA
Supplier Device Package130-VFBGA (8x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT29C1G12MAAIVAMD-5 IT TR
Related LinksMT29C1G12MAA, MT29C1G12MAAIVAMD-5 IT TR Datasheet, Micron Technology Distributor
MT29C1G12MAAIVAMD-5 IT TR Details Description
Related parts for MT29C1G12MAAIVAMD-5 IT TR
RES ARRAY 9 RES 1.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 64POS 3A RT ANGL DIP datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 22W NI-780 datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RCVR MOD 622MBPS BI CHANNEL datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 685MA 320 MOHM SMD datasheet.pdf
MICRO 25C S 3" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf