Micron Technology MT41K256M8DA-107:K
MT41K256M8DA-107:K picture photo
Mfg. Part Number
MT41K256M8DA-107:K
Brief Description
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 933MHZ FBGA
Datasheet Download
MT41K256M8DA-107:K.pdf
Availability of MT41K256M8DA-107:K
QUANTITY
MT41K256M8DA-107:K Order Process
Ship out your order
Specifications of MT41K256M8DA-107:K
Internal Part NumberEIS-MT41K256M8DA-107:K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeDDR3L SDRAM
Memory Size2G (256M x 8)
Speed933MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.283 V ~ 1.45 V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Package / Case78-TFBGA
Supplier Device Package78-FBGA (8x10.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT41K256M8DA-107:K
Related LinksMT41K256M, MT41K256M8DA-107:K Datasheet, Micron Technology Distributor
MT41K256M8DA-107:K Details Description
Related parts for MT41K256M8DA-107:K
DUCT WIRE SLOT TYPE F WHT 6' datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 1.0V CMOS 5SSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 200MW 1005 datasheet.pdf
GDT 400V 15% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT GOLD NAT datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 20POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
COUPLER FILM 75 OHM 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 280VWM 473.55VC P600 datasheet.pdf
700UF 15V 16X30 105C AXI datasheet.pdf