Micron Technology MT46V32M16P-5B XIT:J
MT46V32M16P-5B XIT:J picture photo
Mfg. Part Number
MT46V32M16P-5B XIT:J
Brief Description
IC DDR SDRAM 512MBIT 5NS 66TSOP
Datasheet Download
MT46V32M16P-5B XIT:J.pdf
Availability of MT46V32M16P-5B XIT:J
QUANTITY
MT46V32M16P-5B XIT:J Order Process
Ship out your order
Specifications of MT46V32M16P-5B XIT:J
Internal Part NumberEIS-MT46V32M16P-5B XIT:J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeDDR SDRAM
Memory Size512M (32M x 16)
Speed5ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.5 V ~ 2.7 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case66-TSSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package66-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT46V32M16P-5B XIT:J
Related LinksMT46V32M16, MT46V32M16P-5B XIT:J Datasheet, Micron Technology Distributor
MT46V32M16P-5B XIT:J Details Description
Related parts for MT46V32M16P-5B XIT:J
RES SMD 768 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
IC DIGITAL SWITCH 12K CH 272PBGA datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0612 datasheet.pdf