Micron Technology MT48H16M32LFCM-75:B TR
MT48H16M32LFCM-75:B TR picture photo
Mfg. Part Number
MT48H16M32LFCM-75:B TR
Brief Description
IC SDRAM 512MBIT 133MHZ 90VFBGA
Datasheet Download
MT48H16M32LFCM-75:B TR.pdf
Availability of MT48H16M32LFCM-75:B TR
QUANTITY
MT48H16M32LFCM-75:B TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MT48H16M32LFCM-75:B TR
Internal Part NumberEIS-MT48H16M32LFCM-75:B TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMT48H Family 13/Apr/2010
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeMobile LPSDR SDRAM
Memory Size512M (16M x 32)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.95 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case90-VFBGA
Supplier Device Package90-VFBGA (10x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT48H16M32LFCM-75:B TR
Related LinksMT48H16M32L, MT48H16M32LFCM-75:B TR Datasheet, Micron Technology Distributor
MT48H16M32LFCM-75:B TR Details Description
Related parts for MT48H16M32LFCM-75:B TR
RES SMD 27K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR W/NV MEM 5-USOP datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 60A CHASSIS datasheet.pdf
12P MTA156 EDGE CONN ASSY LF datasheet.pdf
IC FIFO 4096X9 SYNC 10NS 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf