Micron Technology MT48H8M32LFB5-6:H
MT48H8M32LFB5-6:H picture photo
Mfg. Part Number
MT48H8M32LFB5-6:H
Brief Description
IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 90VFBGA
Datasheet Download
MT48H8M32LFB5-6:H.pdf
Availability of MT48H8M32LFB5-6:H
QUANTITY
MT48H8M32LFB5-6:H Order Process
Ship out your order
Specifications of MT48H8M32LFB5-6:H
Internal Part NumberEIS-MT48H8M32LFB5-6:H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLY36N, T36N Family 01/May/2013
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeMobile LPSDR SDRAM
Memory Size256M (8M x 32)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.95 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case90-VFBGA
Supplier Device Package90-VFBGA (8x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT48H8M32LFB5-6:H
Related LinksMT48H8M3, MT48H8M32LFB5-6:H Datasheet, Micron Technology Distributor
MT48H8M32LFB5-6:H Details Description
Related parts for MT48H8M32LFB5-6:H
CER RESONATOR 400KHZ datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220K OHM 2012 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 13A 125V datasheet.pdf