Micron Technology MT48LC16M16A2P-6A XIT:G
MT48LC16M16A2P-6A XIT:G picture photo
Mfg. Part Number
MT48LC16M16A2P-6A XIT:G
Brief Description
IC SDRAM 256MBIT 167MHZ TSOP
Datasheet Download
MT48LC16M16A2P-6A XIT:G.pdf
Availability of MT48LC16M16A2P-6A XIT:G
QUANTITY
MT48LC16M16A2P-6A XIT:G Order Process
Ship out your order
Specifications of MT48LC16M16A2P-6A XIT:G
Internal Part NumberEIS-MT48LC16M16A2P-6A XIT:G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSDRAM
Memory Size256M (16M x 16)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package54-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT48LC16M16A2P-6A XIT:G
Related LinksMT48LC16M16, MT48LC16M16A2P-6A XIT:G Datasheet, Micron Technology Distributor
MT48LC16M16A2P-6A XIT:G Details Description
Related parts for MT48LC16M16A2P-6A XIT:G
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN CIRC RCPT DIN 7POS R/A BLK datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf