Micron Technology MT48LC16M4A2P-75:G TR
MT48LC16M4A2P-75:G TR picture photo
Mfg. Part Number
MT48LC16M4A2P-75:G TR
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SDRAM 64MBIT 133MHZ 54TSOP
Datasheet Download
MT48LC16M4A2P-75:G TR.pdf
Availability of MT48LC16M4A2P-75:G TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MT48LC16M4A2P-75:G TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MT48LC16M4A2P-75:G TR
Internal Part NumberEIS-MT48LC16M4A2P-75:G TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLY14W 03/Dec/2011
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSDRAM
Memory Size64M (16Mx4)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package54-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT48LC16M4A2P-75:G TR
Related LinksMT48LC16M4, MT48LC16M4A2P-75:G TR Datasheet, Micron Technology Distributor
MT48LC16M4A2P-75:G TR Details Description
Related parts for MT48LC16M4A2P-75:G TR
IC TXRX 4RS232 5RCVR 5V 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 25A 8DFN datasheet.pdf
CABLE 12COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
RACK TOP datasheet.pdf
IC SRAM QDRII 36MBIT 165BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 79MA 32 OHM SMD datasheet.pdf