Micron Technology MT48LC16M4A2P-7E:G
MT48LC16M4A2P-7E:G picture photo
Mfg. Part Number
MT48LC16M4A2P-7E:G
Brief Description
IC SDRAM 64MBIT 133MHZ 54TSOP
Datasheet Download
MT48LC16M4A2P-7E:G.pdf
Availability of MT48LC16M4A2P-7E:G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MT48LC16M4A2P-7E:G Order Process
Ship out your order
Specifications of MT48LC16M4A2P-7E:G
Internal Part NumberEIS-MT48LC16M4A2P-7E:G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLY14W 03/Dec/2011
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSDRAM
Memory Size64M (16Mx4)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package54-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT48LC16M4A2P-7E:G
Related LinksMT48LC16M, MT48LC16M4A2P-7E:G Datasheet, Micron Technology Distributor
MT48LC16M4A2P-7E:G Details Description
Related parts for MT48LC16M4A2P-7E:G
DIODE GEN PURP 1KV 9.5A TO220 datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
IC DAC 14BIT MPU COMP 20-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN RING TIN 3/0AWG 1/2" datasheet.pdf
JFET N-CH 1MA 100MW ECSP1006-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
MICRO 21C P 72" YEL JACKP NI datasheet.pdf
1500UF 16V 12,5X25MM 105C 8000H datasheet.pdf