Micron Technology MT48LC8M16A2TG-7E:G TR
MT48LC8M16A2TG-7E:G TR picture photo
Mfg. Part Number
MT48LC8M16A2TG-7E:G TR
Brief Description
IC SDRAM 128MBIT 143MHZ 54TSOP
Datasheet Download
MT48LC8M16A2TG-7E:G TR.pdf
Availability of MT48LC8M16A2TG-7E:G TR
QUANTITY
MT48LC8M16A2TG-7E:G TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MT48LC8M16A2TG-7E:G TR
Internal Part NumberEIS-MT48LC8M16A2TG-7E:G TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLY15W Series 03/Dec/2011
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSDRAM
Memory Size128M (8M x 16)
Speed143MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package54-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT48LC8M16A2TG-7E:G TR
Related LinksMT48LC8M16A, MT48LC8M16A2TG-7E:G TR Datasheet, Micron Technology Distributor
MT48LC8M16A2TG-7E:G TR Details Description
Related parts for MT48LC8M16A2TG-7E:G TR
CAP TANT 100UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf