Micron Technology MT48LC8M16LFTG-75:G TR
MT48LC8M16LFTG-75:G TR picture photo
Mfg. Part Number
MT48LC8M16LFTG-75:G TR
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SDRAM 128MBIT 133MHZ 54TSOP
Datasheet Download
MT48LC8M16LFTG-75:G TR.pdf
Availability of MT48LC8M16LFTG-75:G TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MT48LC8M16LFTG-75:G TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MT48LC8M16LFTG-75:G TR
Internal Part NumberEIS-MT48LC8M16LFTG-75:G TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeMobile LPSDR SDRAM
Memory Size128M (8M x 16)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package54-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT48LC8M16LFTG-75:G TR
Related LinksMT48LC8M16L, MT48LC8M16LFTG-75:G TR Datasheet, Micron Technology Distributor
MT48LC8M16LFTG-75:G TR Details Description
Related parts for MT48LC8M16LFTG-75:G TR
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 121XBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 105MA 13 OHM SMD datasheet.pdf