Micron Technology MT48LC8M8A2P-7E:J TR
MT48LC8M8A2P-7E:J TR picture photo
Mfg. Part Number
MT48LC8M8A2P-7E:J TR
Brief Description
IC SDRAM 64MBIT 125MHZ TSOP
Datasheet Download
MT48LC8M8A2P-7E:J TR.pdf
Availability of MT48LC8M8A2P-7E:J TR
QUANTITY
MT48LC8M8A2P-7E:J TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MT48LC8M8A2P-7E:J TR
Internal Part NumberEIS-MT48LC8M8A2P-7E:J TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSDRAM
Memory Size64M (8M x 8)
Speed125MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package54-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT48LC8M8A2P-7E:J TR
Related LinksMT48LC8M8A, MT48LC8M8A2P-7E:J TR Datasheet, Micron Technology Distributor
MT48LC8M8A2P-7E:J TR Details Description
Related parts for MT48LC8M8A2P-7E:J TR
TXRX 3.2GBPS CML/LVPECL 24-MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CABLE 3POS STR Y-PLUG-2 SCKT 3M datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 6A datasheet.pdf
SWITCH THUMB BCD 0.1A 250V/50V datasheet.pdf