Micron Technology MT66R7072A10ACUXZW.ZCA
MT66R7072A10ACUXZW.ZCA picture photo
Mfg. Part Number
MT66R7072A10ACUXZW.ZCA
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC LPDDR2-PCM/LPDDR2 1.5G
Datasheet Download
MT66R7072A10ACUXZW.ZCA.pdf
Availability of MT66R7072A10ACUXZW.ZCA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MT66R7072A10ACUXZW.ZCA Order Process
Ship out your order
Specifications of MT66R7072A10ACUXZW.ZCA
Internal Part NumberEIS-MT66R7072A10ACUXZW.ZCA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMT66R7072A10A Devices 13/Jun/2013
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingBulk
Format - MemoryRAM
Memory TypeLPDDR2-PCM, LPDDR2-MCP
Memory Size1G (128M x 8)(PCM), 512M (64M x 8)(MCP)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.95 V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case121-WFBGA
Supplier Device Package121-VFBGA (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT66R7072A10ACUXZW.ZCA
Related LinksMT66R7072A1, MT66R7072A10ACUXZW.ZCA Datasheet, Micron Technology Distributor
MT66R7072A10ACUXZW.ZCA Details Description
Related parts for MT66R7072A10ACUXZW.ZCA
RES SMD 12.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .25W 45MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK R/A 4POS 7.62MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SKT datasheet.pdf