Micron Technology MT8JTF12864HZ-1G4G1
MT8JTF12864HZ-1G4G1 picture photo
Mfg. Part Number
MT8JTF12864HZ-1G4G1
Brief Description
MODULE DDR3 SDRAM 1GB 204SODIMM
Datasheet Download
MT8JTF12864HZ-1G4G1.pdf
Availability of MT8JTF12864HZ-1G4G1
QUANTITY
MT8JTF12864HZ-1G4G1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MT8JTF12864HZ-1G4G1
Internal Part NumberEIS-MT8JTF12864HZ-1G4G1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL50nm DDR3 1Gb Devices 10/Jul/2014
Series-
Memory TypeDDR3 SDRAM
Memory Size1GB
Speed1333MT/s
Package / Case204-SODIMM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT8JTF12864HZ-1G4G1
Related LinksMT8JTF128, MT8JTF12864HZ-1G4G1 Datasheet, Micron Technology Distributor
MT8JTF12864HZ-1G4G1 Details Description
Related parts for MT8JTF12864HZ-1G4G1
CAP TANT 33UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
IC VIDEO SW 2-IN/1-OUT/3CH 16DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 5.6K OHM 0404 datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC MUX 4:1 LVDS DIFF 2.5V 32-MLF datasheet.pdf