ON Semiconductor MTB23P06VT4
MTB23P06VT4 picture photo
Mfg. Part Number
MTB23P06VT4
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 60V 23A D2PAK
Datasheet Download
MTB23P06VT4.pdf
Availability of MTB23P06VT4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MTB23P06VT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MTB23P06VT4
Internal Part NumberEIS-MTB23P06VT4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Jun/2004
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C23A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs120 mOhm @ 11.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs50nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1620pF @ 25V
Power - Max90W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTB23P06VT4
Related LinksMTB23, MTB23P06VT4 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MTB23P06VT4 Details Description
Related parts for MTB23P06VT4
CONTACT CS1.6E 22-20GLD 75 I 1.8 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOP datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR DRV8801 datasheet.pdf
BOX ALUMINUM NAT 24"L X 24"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf