TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine MTC100-BS2-P31
MTC100-BS2-P31 picture photo
Mfg. Part Number
MTC100-BS2-P31
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Datasheet Download
MTC100-BS2-P31.pdf
Availability of MTC100-BS2-P31
QUANTITY
MTC100-BS2-P31 Order Process
Ship out your order
Specifications of MTC100-BS2-P31
Internal Part NumberEIS-MTC100-BS2-P31
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTC100-BS2-P31
MTC100-BS2-P31 Details Description
Related parts for MTC100-BS2-P31
XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG WATERPROOF 16POS FMALE datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 39PF 2% 300V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X7R SMD datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
SW ROTARY DIP 8MM DEC SMD 5V datasheet.pdf