XP Power MTC15028S12
MTC15028S12 picture photo
Mfg. Part Number
MTC15028S12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER
Datasheet Download
MTC15028S12.pdf
Availability of MTC15028S12
QUANTITY
MTC15028S12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MTC15028S12
Internal Part NumberEIS-MTC15028S12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMTC
PackagingBox
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case12-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTC15028S12
Related LinksMTC15, MTC15028S12 Datasheet, XP Power Distributor
MTC15028S12 Details Description
Related parts for MTC15028S12
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 500V X7R 1808 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 1W 3.3V 300MA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 20A 125V datasheet.pdf
OSC MEMS 15.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
B-237-10X STOCK BAG OF 100/ datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS CABLE SKT datasheet.pdf
26500 3C 2#16 1#2 S TH PLUG WC datasheet.pdf
2200UF 6,3V 10X16MM 105C 2000H datasheet.pdf