Marktech Optoelectronics MTD1200M3B
MTD1200M3B picture photo
Mfg. Part Number
MTD1200M3B
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photodiodes
Brief Description
PHOTO DIODE 925NM
Datasheet Download
MTD1200M3B.pdf
Availability of MTD1200M3B
QUANTITY
MTD1200M3B Order Process
Ship out your order
Specifications of MTD1200M3B
Internal Part NumberEIS-MTD1200M3B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPiN Photodiodes
Standard Package14
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photodiodes
Series-
PackagingBulk
Wavelength925nm
Color - Enhanced-
Spectral Range400nm ~ 1100nm
Diode Type-
Responsivity @ nm-
Response Time2µs
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Dark (Typ)500pA
Active Area-
Viewing Angle130°
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTD1200M3B
Related LinksMTD12, MTD1200M3B Datasheet, Marktech Optoelectronics Distributor
MTD1200M3B Details Description
Related parts for MTD1200M3B
POT SLIDE 10K OHM .2W 30MM datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MQS/JPT 121POS PLUG ASSY. datasheet.pdf
POWER ELEMENT BUSH 2ROW M8 10PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LGH 1/2 MLD END LEAD ASY datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf