ON Semiconductor MTD6P10E
MTD6P10E picture photo
Mfg. Part Number
MTD6P10E
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 100V 6A DPAK
Datasheet Download
MTD6P10E.pdf
Availability of MTD6P10E
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MTD6P10E Order Process
Ship out your order
Specifications of MTD6P10E
Internal Part NumberEIS-MTD6P10E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Dec/2003
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package75
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C6A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs660 mOhm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs22nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds840pF @ 25V
Power - Max1.75W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTD6P10E
Related LinksMTD6, MTD6P10E Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MTD6P10E Details Description
Related parts for MTD6P10E
RES 22.6K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IGBT 600V 48A 150W TO247 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 42.2 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
INTOVA SPORT HD CAMERA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NO SHRT HNG datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf