Multi-Tech Systems, Inc. MTDOT-868-M1-UFL-1
MTDOT-868-M1-UFL-1 picture photo
Mfg. Part Number
MTDOT-868-M1-UFL-1
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
RF 868MHZ SMT LORA UFL
Datasheet Download
MTDOT-868-M1-UFL-1.pdf
Availability of MTDOT-868-M1-UFL-1
QUANTITY
MTDOT-868-M1-UFL-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MTDOT-868-M1-UFL-1
Internal Part NumberEIS-MTDOT-868-M1-UFL-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Software DownloadMTDOT AT Command Firmware
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package100
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
SeriesMultiConnect® mDot™
PackagingBulk
RF Family/StandardGeneral ISM < 1GHz
ProtocolLoRa™
ModulationFSK, GFSK, GMSK, MSK, OOK
Frequency868MHz
Data Rate300kbps
Power - Output14dBm
Sensitivity-137dBm
Serial InterfacesI²C, SPI, UART
Antenna TypeNot Included, U.FL
Memory Size512kB Flash, 128kB RAM
Voltage - Supply-
Current - Receiving-
Current - Transmitting-
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTDOT-868-M1-UFL-1
Related LinksMTDOT-868, MTDOT-868-M1-UFL-1 Datasheet, Multi-Tech Systems, Inc. Distributor
MTDOT-868-M1-UFL-1 Details Description
Related parts for MTDOT-868-M1-UFL-1
CONN RECEPT 12POS FMALE PANEL MT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 6A CPH6 datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Analog Dimming Lighting 8-SO datasheet.pdf
RES 3K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 7POS SKT datasheet.pdf