Multi-Tech Systems, Inc. MTDOT-868-M1-UFL-100
MTDOT-868-M1-UFL-100 picture photo
Mfg. Part Number
MTDOT-868-M1-UFL-100
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
XBEE LORA 868MHZ UFL EUR
Datasheet Download
MTDOT-868-M1-UFL-100.pdf
Availability of MTDOT-868-M1-UFL-100
QUANTITY
MTDOT-868-M1-UFL-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MTDOT-868-M1-UFL-100
Internal Part NumberEIS-MTDOT-868-M1-UFL-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
SeriesMultiConnect® mDot™
PackagingBulk
RF Family/StandardGeneral ISM < 1GHz
ProtocolLoRa™
ModulationFSK, GFSK, GMSK, MSK, OOK
Frequency868MHz
Data Rate300kbps
Power - Output14dBm
Sensitivity-137dBm
Serial InterfacesI²C, SPI, UART
Antenna TypeNot Included, U.FL
Memory Size512kB Flash, 128kB RAM
Voltage - Supply-
Current - Receiving-
Current - Transmitting-
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTDOT-868-M1-UFL-100
Related LinksMTDOT-868-, MTDOT-868-M1-UFL-100 Datasheet, Multi-Tech Systems, Inc. Distributor
MTDOT-868-M1-UFL-100 Details Description
Related parts for MTDOT-868-M1-UFL-100
CAP FILM 0.047UF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf