Multi-Tech Systems, Inc. MTDOT-915-M1-UFL-1
MTDOT-915-M1-UFL-1 picture photo
Mfg. Part Number
MTDOT-915-M1-UFL-1
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
RF 915MHZ SMT LORA UFL
Datasheet Download
MTDOT-915-M1-UFL-1.pdf
Availability of MTDOT-915-M1-UFL-1
QUANTITY
MTDOT-915-M1-UFL-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MTDOT-915-M1-UFL-1
Internal Part NumberEIS-MTDOT-915-M1-UFL-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Software DownloadMTDOT AT Command Firmware
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package100
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
SeriesMultiConnect® mDot™
PackagingBulk
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD < 1GHz
Protocol-
ModulationFSK, GFSK, GMSK, MSK, OOK
Frequency915MHz
Data Rate20Kbps
Power - Output15dBm
Sensitivity-130dBm
Serial InterfacesI²C, SPI, UART
Antenna TypeNot Included, U.FL
Memory Size512kB Flash, 128kB RAM
Voltage - Supply-
Current - Receiving-
Current - Transmitting-
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTDOT-915-M1-UFL-1
Related LinksMTDOT-915, MTDOT-915-M1-UFL-1 Datasheet, Multi-Tech Systems, Inc. Distributor
MTDOT-915-M1-UFL-1 Details Description
Related parts for MTDOT-915-M1-UFL-1
LATCHING WIRE CLIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 12V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 28VIN 3.3VOUT 49.5W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 0.01% 0.15W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf