Murata Electronics North America MTE1S0303MC
MTE1S0303MC picture photo
Mfg. Part Number
MTE1S0303MC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 303MA 1W
Datasheet Download
MTE1S0303MC.pdf
Availability of MTE1S0303MC
QUANTITY
MTE1S0303MC Order Process
Ship out your order
Specifications of MTE1S0303MC
Internal Part NumberEIS-MTE1S0303MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMTE1 Series Isolated 1 W Single-Output SM DC/DC Converters
Standard Package30
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMTE1
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.97V
Voltage - Input (Max)3.63V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)303mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTE1S0303MC
Related LinksMTE1S, MTE1S0303MC Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
MTE1S0303MC Details Description
Related parts for MTE1S0303MC
CAP FILM 0.33UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
INDUCTOR/XFRMR 12.2UH MULTIWIND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
12-14AWG DIE SET FOR 69710-1 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 34POS 5A datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 14V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SENSOR HAND TYPE 20MM NPN 1912MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.47 UF 5% 250 VDC RADI datasheet.pdf