3M MTI18-250L
MTI18-250L picture photo
Mfg. Part Number
MTI18-250L
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
MTI18-250L.pdf
Availability of MTI18-250L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MTI18-250L Order Process
Ship out your order
Specifications of MTI18-250L
Internal Part NumberEIS-MTI18-250L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesHighland™
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderMale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.950" (24.13mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationFully Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesButted Seam
ColorRed
Contact MaterialCopper, ETP
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.145" (3.68mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTI18-250L
Related LinksMTI18, MTI18-250L Datasheet, 3M Distributor
MTI18-250L Details Description
Related parts for MTI18-250L
CONN EDGE DUAL .100 R/A 12POS datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO46-3 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD R-R OUT 16SSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CABLE HOUSING 15POS GRAY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 20W DIN datasheet.pdf