Vishay/Dale MTL03R0200FE66
MTL03R0200FE66 picture photo
Mfg. Part Number
MTL03R0200FE66
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.02 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
MTL03R0200FE66.pdf
Availability of MTL03R0200FE66
QUANTITY
MTL03R0200FE66 Order Process
Ship out your order
Specifications of MTL03R0200FE66
Internal Part NumberEIS-MTL03R0200FE66
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMTL Axial Lead Wirewound 23/Oct/2015
Standard Package10
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMTL-3
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.250" Dia x 0.600" L (6.35mm x 15.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTL03R0200FE66
Related LinksMTL03R0, MTL03R0200FE66 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
MTL03R0200FE66 Details Description
Related parts for MTL03R0200FE66
IC D-TYPE POS TRG SNGL 5TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .050" STR PCB datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT UNIPOLAR SMD datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
M805 5C 5#12 SKT RECP THRD datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 1.5-3PF 25V SMD datasheet.pdf