Samtec, Inc. MTLW-103-23-S-S-260
MTLW-103-23-S-S-260 picture photo
Mfg. Part Number
MTLW-103-23-S-S-260
Brief Description
CONN HEADER .100" 3POS T/H GOLD
Datasheet Download
MTLW-103-23-S-S-260.pdf
Availability of MTLW-103-23-S-S-260
QUANTITY
MTLW-103-23-S-S-260 Order Process
Ship out your order
Specifications of MTLW-103-23-S-S-260
Internal Part NumberEIS-MTLW-103-23-S-S-260
SeriesFlex Stack, MTLW
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions3
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.260" (6.60mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTLW-103-23-S-S-260
Related LinksMTLW-103-, MTLW-103-23-S-S-260 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
MTLW-103-23-S-S-260 Details Description
Related parts for MTLW-103-23-S-S-260
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC BATT CHARGER MULTICHEM 28TQFN datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 87MA 9.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG 23POS .100 SINGLE VER D datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 16POS datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf