Samtec, Inc. MTLW-105-05-T-D-185
MTLW-105-05-T-D-185 picture photo
Mfg. Part Number
MTLW-105-05-T-D-185
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 10POS 1.00" DL TIN
Datasheet Download
MTLW-105-05-T-D-185.pdf
Availability of MTLW-105-05-T-D-185
QUANTITY
MTLW-105-05-T-D-185 Order Process
Ship out your order
Specifications of MTLW-105-05-T-D-185
Internal Part NumberEIS-MTLW-105-05-T-D-185
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFlex Stack, MTLW
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.185" (4.70mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTLW-105-05-T-D-185
Related LinksMTLW-105-, MTLW-105-05-T-D-185 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
MTLW-105-05-T-D-185 Details Description
Related parts for MTLW-105-05-T-D-185
RES 33K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE VARACTOR 15V ESC datasheet.pdf
TAPE SEALING BOX TAN 72MMX100M datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.72"L X 3.16"W datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN XLR datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
GRACE INERTIA CONNECTOR 3.5 2P datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPST-NO 11A datasheet.pdf