| Internal Part Number | EIS-MTLW-106-08-G-S-335 | |
| Number of Positions | 6 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 1 | |
| Row Spacing | - | |
| Contact Mating Length | 0.335" (8.51mm) | |