| Internal Part Number | EIS-MTLW-107-05-G-D-170 | |
| Number of Positions | 14 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) | |
| Contact Mating Length | 0.170" (4.32mm) | |